SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaka latarka czołowa na biwak, a jaka latarka do EDC?

2021-01-14
Jaka latarka czołowa na biwak, a jaka latarka do EDC?

Czym jest zestaw EDC?

EDC, czyli Everyday Carry, to zestaw przedmiotów niezbędnych do przetrwania w terenie, jak i sprawnego funkcjonowania w miejskiej dżungli. Ich zadaniem jest pomoc w wykonaniu codziennych czynności, ale również w sytuacjach kryzysowych czy zagrażających życiu. Zestaw EDC powinien być jak najbardziej funkcjonalny, lekki i o niedużych gabarytach. Jego wyposażenie warto dostosować do indywidualnych potrzeb, ale jest kilka przedmiotów, o których nie wolno zapomnieć. Jednym z nich jest właśnie latarka czołowa.

Jaka latarka czołowa najlepiej sprawdzi się w zestawie EDC?

W zestawie EDC powinna znaleźć się przede wszystkim mała, ale silna latarka czołowa. Najlepszym wyborem będzie model z wbudowaną diodą LED, którą cechuje długa żywotność i niemal całkowita bezawaryjność. Czołówka do EDC musi być także trwała i odporna na uszkodzenia. Warto zainwestować w latarkę posiadającą ok. 300 lumenów, co zapewni mocne światło i duży zasięg – nawet do 110 metrów. W naszym sklepie idealną propozycją do zestawu EDC mogą być czołówki od Nitecore o pięciu poziomach mocy oraz aż trzech trybach specjalnych. Te latarki czołowe zasilane są dwoma bateriami AA, a ich czas pracy może wynosić do 160 godzin.   

Jaka latarka czołowa na biwak?

Tak proste urządzenie, jakim niewątpliwie jest latarka czołowa często bywa niedocenione. Nie będzie przesadą powiedzenie, że bez czołówki każdy biwak może okazać się dużo trudniejszy i niebezpieczniejszy. Decydując się na konkretny model latarki na biwak należy wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, a także rodzaj planowanej aktywności. Jakimi właściwościami czołówki należy się szczególnie zainteresować? 

  • Moc latarki czołowej na biwak Na biwaku strumień światła powinien być delikatny i rozproszony. Nikt nie chce razić swoich współtowarzyszy po oczach. Do wykonywania standardowych biwakowych obowiązków wystarczy czołówka o mocy 40-50 lumenów. Jeżeli macie zamiar spacerować nocną porą po lesie, warto zainwestować w latarkę czołową o mocy nawet do 1000 lumenów. Idealnie oświetli ona nierówny teren. 
  • Tryby oraz czas świecenia latarki czołowej Podczas biwaku nieocenione będą tryby świecenia czołówki – od najbardziej intensywnego światła poprzez optymalny, aż po oszczędny. Dostosowanie intensywności światła do aktualnych potrzeb pozwoli na zachowanie rezerwy i dłuższego czasu pracy latarki. Dobrym wyborem będą także latarki czołowe pracujące w trybie ciągłym i pulsacyjnym. Szczególnie jeśli czołówka emituje dodatkowe światło czerwone tryby te odnajdą zastosowanie w sytuacjach awaryjnych.     
  • System nośny i system zasilania latarki czołowej na biwak Odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb system mocowania gwarantuje funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu. Paski mocujące oraz klamry nie powinny zbyt mocno uciskać głowy, gdyż powoduje to duży dyskomfort i niemożność długotrwałego korzystania z latarki czołowej. Opaska musi być możliwie jak najbardziej elastyczna, a przy tym uniemożliwiająca zsuwanie się czołówki z głowy. Na szczególną uwagę zasługuje również system zasilania latarki – czy baterie zostały umieszczone w module świecącym, czy w osobnym pojemniku. Wówczas konieczna jest odpowiednia długość kabelka łącząca moduł oświetleniowy z bateriami, aby cały system zasilania nie był narażony na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, a mógł się zmieścić w ciepłej kieszeni kurtki. 
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 157 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Sprawna i profesjonalna obsługa, polecam
2024-01-26
Ok
pixel